Mikrofibry o co tutaj chodzi?

Pracując w sklepie wielokrotnie spotykam się z pytaniem, jaką mikrofibrę wybrać i czy warto wybierać te drogie? Jak się okazuje odpowiedź nie jest jednoznaczna i prosta.

Na rynku istnieje wiele mikrofibr różniących się od siebie wyglądem, ceną, kolorem, gradacją i wykończeniem. Jednak czy warto inwestować w drogie mikrofibry? Odpowiedź brzmi: tak! Warto gdyż zwiększa nam to efektywność, skraca czas pracy oraz jest żywotniejsza.

 

Rodzaje fibr oraz miejsca ich zastosowania:
bezszfowe (bez obszycia) najczęściej w formacie 40×40  gradacja 320g/m2 najbardziej uniwarsalne -idealnie nadają się do docierania quickdetailera na powierzchni lakieru lub powłoki ceramicznej/kwarcowej.
Mikrofibra bezszfowa 40x40cm
puffy grube mikrofibra z długim włosiem w formacie 40×40 gradacja 700g/m2 – często wykorzystywane do docierania wosków. W obszyciu mikrofibrowym lub satynowym.
Mikrofibra z długim włosiem do docierania wosków
szfowe najczęsciej w formacie 40×40 gradacja poniżej 300g/m2 – najczęściej używane są do pracach przy wnętrzu auta -czyszczenie plastików, skóry, elementów gumowych.
Mikrofibra z obszyciem o niskiej gradacji
mikrofibry tzw. waflowe w formacie 60×90 gradacja 500gsm – osuszczanie karoserii po myciu
Mikrofibra waflowa
mikrofibry tzw. waflowe w formacie 40×40 gradacja 500gsm – mycie szyb.
mikrofibry tzw. fluffy w formacie 50×80  gradacja 500-700gsmz obszyciem lub bez – osuszanie karoserii po myciu.
Mikrofibra do osuszania karoserii po myciu
-mikrofibry typu suede w formacie 10×10 z mikrowłosiem – aplikacja powłok ceramicznych/kwarcowych.
Mikrofibra typu suede do aplikacji powłok ceramicznych/kwarcowych
Reasumując do lakieru stosujemy zdecydowanie mikrofibry bezszfowe  (bez obszycia) ze zwiększoną gradacją, do szyb fibry waflowe, natomiast do wnętrza możemy zastosować fibry z obszyciem ze zmniejszoną gradacją. Aby zwiększyć żywotność naszych mikrofibr warto używać dedykowanych do tego środków o czym możecie się dowiedzieć w jednym z naszych wpisów na blogu o  ich pielęgnacji!