Jak poprawnie wyprać tapicerkę w naszym samochodzie

Na rynku istnieje wiele firm świadczących usługi prania tapicerki, jednak gdy w naszej okolicy nie ma godnej polecenia firmy, wówczas jesteśmy skazani na pranie jej we własnym zakresie.

Poruszając temat prania trzeba wyróżnić dwa rodzaje czy sposoby, mianowicie:

pranie ekstrakcyjne – za pomocą tzw. ekstraktora prościej mówiąc odkurzacza piorącego.

Odkurzacz ekstrakcyjny Numatic George GVE 370-2.

 

pranie ręczne – bonetowanie – za pomocą mikrofibry i środka czyszczącego.

Mikrofibra do bonetowania.

 

Metodę bonetowania wykorzystujemy w przypadku gdy nie mamy możliwości przeprowadzenia prania ekstrakcyjnego ponieważ dostęp jest bardzo utrudniony lub po prostu boimy się o przemoczenie danego elementu  np. podsufitki.

Pranie ekstrakcyjne przeprowadzamy na powierzchniach foteli, dywaników, wykładziny, kanap.

Podstawą każdego prania jest sumienne odkurzenie pranej powierzchni. Dzięki dokładnemu usunięciu zanieczyszczeń lotnych (piach, kurz, sierść, resztki jedzenia) ułatwimy sobie późniejszą pracę z odkurzaczem piorącym.

Odkurzanie tapicerki

W celu ułatwienia odkurzania wykorzystujemy różnego rodzaju ssawki dołączone do odkurzacza. Przy uporczywym usuwaniu sierści warto zaopatrzyć się w gumową szczotkę do usuwania sierści.

Po dobrym odkurzeniu przechodzimy do zastosowania na dany element środka typu Prespray. Jest to naczęściej zasadowy środek w formie koncentratu, który wedle instrukcji rozrabiamy z ciepłą wodą i spryskujemy np. na tapicerkę fotela. Pamiętajmy aby nie przemoczyć naszej tapicerki.   Po aplikacji prespray’a odczekujemy kilka minut po czym za pomocą szczotki do tapicerki ”zapieramy”. Na rynku jest wiele szczotek do prania tapicerki, my polecamy Mothers oraz Vikan.

Płukanie czyli ostatnia czynność przy praniu materiałowej tapicerki. Do naszego odkurzacza ekstrakcyjnego wlewamy wedle zaleceń producenta odpowiednią ilość płynu do płukania ekstrakcyjnego np. w przypadku Valetpro Carpet Cleaner jest to stosunek 1:80, ADBL Textile Rinse 50ml na 9L.

Płukanie przeprowadzamy za pomocą odkurzacza piorącego stosując po 2-3 przejazdy wzdłużne ”raz przy razie” płucząc tapicerkę i  zarazem odciągając całą ciecz.

Wypłukiwanie odkurzaczem ekstrakcyjnym.

Pranie ręczne bonetowanie tak jak wspomniałem na początku stosujemy na elementach, do których mamy utrudniony dostęp lub nie możemy ich przemoczyć.

Do bonetowania wykorzystujemy mikrofibrę, którą spryskujemy środkiem do prania ręcznego. W tym przypadku dobrze sprawdza się tutaj Valetpro Carpet Cleaner lub Tersus MC990. Warto robić to w rękawicach nitrylowych, gdyż jasne elementy takie jak podsufitka mogą pobrudzić się od naszych rąk. Bonetowanie przeprowadzamy poprzez wzdłużne pocieranie tapicerki. Pamiętajmy aby nie wcierać brudu a bardziej go ściągać odrywając mikrofibrę na końcu ruchu. Często zmieniajmy mikrofibrę na nową gdyż metoda bonetowania niestety nie jest idealnym rozwiązaniem i istnieje ryzyko rozmazania brudu na danym elemencie. Po przeprowadzonej pracy pozostawiamy element do wyschnięcia.