Woski Samochodowe -rodzaje i zastosowanie

Na rynku znajdziemy wiele propozycji wosku do naszego auta. Zarówno tańszych zaczynających się od 80zł aż po luksusowe produkty za kwotę ponad 500zł. Jaki zatem wybrać wosk dla swojego auta? Na to pytanie postaram się udzielić odpowiedzi w dzisiejszym wpisie.

Na początku należy podzielić woski na trzy grupy ze względu na skład:

Woski naturalne (wytworzone z naturalnych składników m.in carnauby, wosku pszczelego).

Woski Syntetyczne (wytworzone w procesach chemicznych destylacji ropy naftowej).

Woski hybrydowe (połączenie naturalnych składników ze sztucznymi)

oraz podział ze względu na postać:

-stała (pasta) tzw. twardy wosk

-płynna (mleczko)

Zadając sobie pytanie jaki wosk położyć na swoje auto musimy stwierdzić kilka faktów:

-Ile robimy kilometrów autem.

-Jaki mamy kolor karoserii.

-Czy może auto służy nam tylko do letnich przejażdżek w suche dni.

Do aut weekendowych, wystawowych, youngtimerów, dla entuzjastów weekendowych prac przy aucie zalecany jest wosk na bazie naturalnych składników. Jest on najmniej wytrzymały na warunki atmosferyczne lecz pozwala wyciągnąć najlepszą głębię na naszym lakierze stosując wcześniej podkłady pod wosk tzw. cleanery. Wosk naturalny jest z reguły bardzo prosty w aplikacji, przyjemny w zapachu, a cały rytuał woskowania bardzo przyjemny dla właściciela. Z wosków naturalnych warto zwrócić uwagę na marki takie jak: Zymol, Swisswax, Mothers, Poorboy’s.

Jeżeli auta używamy na co dzień i pokonujemy nim sporo kilometrów. Wówczas warto zastosować wosk syntetyczny. Zawarte w nim składniki pozwalają zabezpieczyć powłokę lakierniczą na długi okres czasu oraz warunki atmosferyczne. Aplikacja wosków nie naturalnych jest trudniejsza i mniej przyjemna ze względu na trudność w docieraniu, wypacaniu się oraz często naftowemu zapachowi. Dużym atutem wosków syntetycznych są właściwości maskujące niedoskonałości lakieru dzięki zawartym w nich wypełniaczy i dodatków.  Markami przodującymi w woskach syntetycznych są: Collinite, Finish Kare, Soft99.

Kompromisem pomiędzy woskami naturalnymi a syntetycznymi są woski hybrydowe.  Pozwalają one wypośrodkować dobry look auta oraz żywotność wosku na aucie. Niestety na rynku tylko nieliczne marki wprowadzają je do sprzedaży np. Fireball, Funky Witch.

Reasumując jeżeli mamy możliwość częstego woskowania a nasze auto jest naszym oczkiem w głowie warto zapoznać się z produktami Zymol i wybrać wosk naturalny. Natomiast jeżeli nie mamy częstej możliwości popracować nad naszym autem a ilość kilometrów pokonywanych jest duża warto wybrać wosk syntetyczny (Collinite 476s, Soft99 fusso coat 12 months) lub hybrydowy (Fireball Fusion Wax, Funky Witch Hypnotic Icon).